Brama skrzydłowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów bram, który można spotkać w wielu domach i ogrodach. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala na łatwy dostęp do posesji. Wybór odpowiedniego napędu do tego typu bramy może być niełatwym zadaniem, gdyż mamy do wyboru kilka opcji, a każda z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Na co zwrócić uwagę, wybierając napęd, by cieszyć się funkcjonalnością i trwałością rozwiązania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Napęd elektryczny, hydrauliczny czy pneumatyczny – który wybrać?
Zanim zaczniesz bliżej interesować się dostępnymi na rynku rodzajami napędów do bram skrzydłowych, warto przyjrzeć się posiadanemu ogrodzeniu. Dobierając napęd, należy zwrócić uwagę zarówno na długość i ciężar skrzydła bramy, jak i odległość między krawędzią słupka a osią zamontowanych zawiasów. Ważną kwestią jest również ilość miejsca potrzebna do zamontowania siłownika. Określenie tych parametrów może znacząco zawęzić twój wybór, niejako ułatwiając sprawę. Warto podkreślić, że parametry mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie i żywotność bramy. Właściciele bram skrzydłowych o ograniczonej przewiewności, które stawiają mniejszy opór silnemu wiatrowi, powinni rozważyć zakup mocniejszego siłownika.
Napęd elektryczny
To najbardziej popularną opcja ze względu na łatwość instalacji i obsługi. Jego głównymi zaletami są: niski koszt eksploatacji, łatwość regulacji prędkości otwierania i zamykania bramy oraz możliwość sterowania zdalnie. Po stronie wad wpisujemy konieczność stałego dostarczania energii elektrycznej oraz regularnego serwisowania silnika. Ze względu na jakość i trwałość produktu, za jeden z najlepszych napędów uznaje się nice WINGO. Ma on amperometryczny system wykrywania przeszkód, łagodny start i zwolnienia w trybie zamykania, zapewniając możliwość podłączenia akumulatora, dzięki czemu napęd zadziała nawet w przypadku braku prądu.
Napęd hydrauliczny
Jest mocniejszy od napędu elektrycznego i może być używany do obsługi cięższych bram skrzydłowych. Charakteryzuje się dużą siłą ciągu, brakiem potrzeby stałego dostarczania energii elektrycznej oraz możliwością sterowania ruchem bramy z poziomu pilota lub przycisku na ścianie. Wadami napędu hydraulicznego są: konieczność regularnego serwisowania silnika oraz wysoki koszt eksploatacji ze względu na potrzebną ilość oleju do jego działania.
Napęd pneumatyczny
Jest najmniej popularną opcją ze względu na swoje ograniczenia dotyczące mocy ciągowej. Nie wymaga stałego dostarczania energii elektrycznej, co dla wielu osób jest ogromną zaletą (wpływa na koszt użytkowania bramy), a ponadto doskonale sobie radzi w ekstremalnych warunkach, bez szwanku wychodząc ze spotkania z bardzo wysokimi lub bardzo niskimi temperaturami. Zapewnia możliwość sterowania ruchem bramy z poziomu pilota lub przycisku na ścianie. Za wadę uznaje się ograniczoną moc ciągową, konieczność regularnego serwisowania silnika oraz dość wysoki koszt eksploatacji.