Czy postawienie bramy wjazdowej wymaga specjalnych zezwoleń? Odpowiadają specjaliści z Hi Motions
Choć wszyscy jesteśmy świadomi, jak wyglądają formalności związane z budową domu i co trzeba załatwić przed rozpoczęciem prac, nie każdy właściciel posesji wie, że w kwestii postawienia bramy wjazdowej nie ma pełnej dowolności. Przepisy określają, kiedy montaż bramy będzie wymagać zgłoszenia do właściwego organu administracyjnego, a także, gdzie bramy skrzydłowe lub przesuwne mogą być zlokalizowane.
Jakie są wymagania prawne dotyczące postawienia bramy wjazdowej?
Aby postawić bramę samonośną, teleskopową czy też skrzydłową, należy spełnić określone wymagania prawne. Przede wszystkim brama musi być zgodna z obowiązującymi przepisami budowlanymi i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Jeśli jej wysokość razem z podmurówką przekracza 2,2 m, będziemy musieli zgłosić chęć postawienia bramy właściwym dla danego terenu organom administracyjnym. Co istotne brama musi być zlokalizowana w miejscu zjazdu, na który właściciel posesji ma oddzielną zgodę od zarządcy drogi (miasta, gminy, powiatu lub województwa), a owa zgoda jest jednocześnie załącznikiem do wniosku zamiaru budowy zjazdu. W przypadku bram wjazdowych na terenie prywatnym należy upewnić się, że są one zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego danego obszaru. Wreszcie, jeśli brama jest umieszczona w pobliżu linii energetycznych lub innych instalacji technicznych, należy uwzględnić odpowiednie odległości bezpieczeństwa.
Brama wjazdowa – inne ważne kwestie
Choć bardzo często już sam wybór bramy nie należy do najłatwiejszych, sprawę nieco komplikują dodatkowe kwestie. Brama na terenie prywatnym, czyli zabudowie jednorodzinnej, powinna mieć co najmniej 2,4 m szerokości i nie może się otwierać na zewnątrz działki. Jeśli montaż bramy, a dokładniej furtki, będzie wiązać się z koniecznością przebudowy lub budowy chodnika, właściciel posesji będzie zobowiązany do uzyskania zgody na wykonanie niezbędnych robót od właściciela drogi.