OGRÓD I BALKON

Jak dbać o bramę automatyczną zimą? Odpowiadają eksperci Beninca

• Zakładki: 8


Niskie temperatury, lód i śnieg to spore wyzwanie dla mechanizmów bramy automatycznej. Napęd do bramy musi pracować bez zarzutu nawet w ujemnych temperaturach, zasypany śniegiem i skuty lodem. Zalegające błoto, śnieg, liście i lód mogą sprawić, że ruch bramy przy otwieraniu nie będzie płynny albo brama w ogóle nie będzie w stanie się otworzyć. Co robić, żeby uniknąć takiej sytuacji? Jak dbać o bramę wjazdową zimą, żeby działała bez zarzutu nawet przy minusowych temperaturach i dużych opadach śniegu?

Regularnie odśnieżaj okolice bramy

Regularne odśnieżanie podjazdu bramy to konieczność, kiedy okres zimowy obfituje w opady śniegu. Jeżeli brama zatrzyma się na twardym, zbitym śniegu, możemy przeciążyć napęd lub zawiasy, a to w najlepszym wypadku będzie skutkowało tylko unieruchomieniem bramy. W najgorszym wypadku któryś z elementów systemu może ulec awarii. Dlatego szczególnie w najbardziej śnieżne dni zimy musimy zadbać o dokładne i regularne odśnieżanie okolic bramy. Pod żadnym pozorem nie należy próbować odśnieżania podjazdu skrzydłem bramy – w ten sposób możemy błyskawicznie uszkodzić napęd do bramy automatycznej.

Nie otwieraj bramy na siłę

Brama się nie otwiera? Próby otwierania jej na siłę to kiepski pomysł. Jeżeli brama przymarzła, mocne pociągnięcie może jedynie ją uszkodzić. Zamiast tego lepiej sprawdzić, z czego wykona problem. Często zdarza się, że śnieg pokrywa fotokomórkę i właśnie z tego powodu brama ani drgnie. Jeśli brama się nie otwiera, można wykorzystać awaryjne otwieranie ręczne. 

Odśnieżaj fotokomórki i pozostałe elementy bramy

Przy odśnieżaniu bramy trzeba pamiętać też o odśnieżeniu fotokomórki, aby działała prawidłowo. Odśnieżać należy też światła ostrzegawcze oraz listwy zębate. Wszystkie elementy bramy muszą być regularnie oczyszczane z zalegającego śniegu, błota, lodu i liści. Ważne jest oczyszczenie elementów jezdnych i ruchomych, aby lód i piasek z czasem ich nie uszkodziły. Pozostają nam jeszcze uszczelki do bramy, które należy przetrzeć ścierką.

Brama nie działa? Możliwe przyczyny

Jeżeli brama się nie otwiera, a wyczerpały nam się już pomysły na przyczyny wystąpienia takiej sytuacji, musimy szukać gdzie indziej. Bywa, że problemem jest… pilot od bramy. Wystarczy, że wyczerpie się bateria od pilota, a o to nietrudno przy bardzo niskich temperaturach, które panują w naszym kraju zimą. A być może winne są zawiasy bramy? Szczególnie przed okresem zimowym warto pamiętać o tym, aby nasmarować je odpowiednim preparatem. A kiedy spadnie temperatura i pojawi się śnieg, zawiasy będą przygotowane. 

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *