OGRÓD I BALKON

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

• Zakładki: 9


Automatyka do bram wjazdowych przesuwnych jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych rozwiązań na prywatnych posesjach, osiedlach strzeżonych i we wspólnotach mieszkaniowych. Sprawdza się również na wjazdach do firm i fabryk. Zanim wybierzesz konkretny napęd do bramy przesuwnej, sprawdź, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb i do Twojej bramy wjazdowej.

Automatyka do przesuwnych bram wjazdowych – dlaczego warto?

W przypadku bram wjazdowych montowanych na niewielkich działkach najczęściej argumentem przemawiającym za zakupem bramy przesuwnej, a nie bramy z dwoma skrzydłami, przemawia sposób, w jaki są otwierane. Bramy przesuwne przesuwają się wzdłuż płotu, zajmując bardzo mało miejsca. Brama doposażona w napęd do bramy przesuwnej nie zajmuje więcej miejsca, a na co dzień jest znacznie łatwiejsza w obsłudze od tej otwieranej samodzielnie.

Na czym polega różnica pomiędzy bramą przesuwną otwieraną ręcznie a tą uzupełnioną o automatykę? Jeśli szukasz oszczędności czasu w codziennych sytuacjach, możliwość automatycznego otwierania bramy przesuwnej na pewno pozwoli każdego dnia zaoszczędzić kilka chwil. Ciężka brama przesuwna, mimo prowadnic ułatwiających jej otwieranie, może być kłopotliwa, zwłaszcza w chłodne dni, kiedy na wjeździe zalegają śnieg i lód. Ręczne otwieranie takiej bramy nie jest również wygodne dla osób starszych czy słabszych fizycznie. Napęd do automatycznego otwierania bramy wjazdowej przesuwnej niweluje te problemy.

Napęd do bramy przesuwnej – na co zwrócić uwagę?

Wybór napędu dostosowanego do wagi i wymiarów Twojej bramy wjazdowej przesuwnej wpływa na żywotność i niezawodność urządzenia. Zawsze wybieraj napędy, które są przeznaczone do bram nieco cięższych od Twojej. Śnieg i lód, które utrudniają ręczne otwieranie bramy, są wyzwaniem również dla automatycznego napędu – potrzeba wtedy większej mocy niż w letnie dni.

Zwracaj również uwagę na wydajność napędów i prędkość przesuwania się bramy. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, możliwość otwierania i zamykania bramy przesuwnej kilkadziesiąt razy w ciągu doby wystarczy, ale będzie zdecydowanie za mała we wspólnotach mieszkaniowych czy firmach.

Upewnij się jeszcze, jak steruje się napędem do bram przesuwnych i o jakie zabezpieczenia zadbali jej konstruktorzy. Bramy automatyczne są sterowane za pomocą pilota lub przycisku, a te najnowocześniejsze – nawet za pomocą telefonu.

Co do bezpieczeństwa, napędy wyposażono w enkodery, które wykrywają ewentualne przeszkody w trakcie zamykania lub otwierania bramy. Niektóre uzupełniono również o fotokomórkę. Z kolei na trwałość napędu wpływa metalowa obudowa, a także wentylacja chroniąca urządzenie przed przegrzaniem.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BENINCA automatyka do bram.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *