O to, jak dobrać siłownik do rodzaju bramy zapytaliśmy ekspertów ze sklepu twojabrama.pl
Aby móc cieszyć się automatycznym otwieraniem i zamykaniem bramy przez długi czas, musisz zadbać o to, by siłownik bramowy miał odpowiednią długość wysuwu, a zawias został zamontowany we właściwym miejscu. Podpowiadamy, jak dobrać siłownik do rodzaju bramy.
Siłownik do bram skrzydłowych
Długość, ciężar oraz kąt otwarcia – to właśnie te czynniki wpływają na wybór siłownika do bramy, zapewniając bezawaryjną pracę na długie lata. Jest to ważne, szczególnie gdy brama jest użytkowana w trudnych warunkach. Jeśli twoja brama ma długie skrzydło lub jest nieprzewiewna, musisz zastosować długi siłownik. W ten sposób unikniesz uszkodzenia bramy, gdy będzie ona napotykać opór spowodowany silnym wiatrem. Ogólna zasada jest prosta. Im dłuższe skrzydło, tym dłuższy siłownik. Podobnie wygląda kwestia ciężaru bramy. Opanowanie jej bezwładności i ciśnienia powietrza działającego na powierzchnię skrzydeł wymaga odpowiedniej mocy. Im cięższe skrzydło, tym dłuższy i silniejszy musi być siłownik. Aby zapewnić bramie najlepsze warunki pracy, przedłużając tym samym jej żywotność, trzeba zwrócić uwagę na kąt pomiędzy osią wzdłużną siłownika a płaszczyzną skrzydła. Powinien być jak największy. W praktyce może oznaczać to zastosowanie dłuższego siłownika. Po raz kolejny mamy do czynienia z zasadą „im, tym”. Im większy kąt otwarcia bramy, tym dłuższy siłownik.
Jeśli nie jesteś pewien, który siłownik będzie odpowiedni dla twojej bramy, poproś o pomoc specjalistę. Możesz również zdecydować się na dłuższy i silniejszy siłownik, zyskując zapas siły i wysuwu. Sprawdza się tutaj stara życiowa zasada – lepiej więcej niż mniej.
Siłownik do bram przesuwnych
Wybierając napęd do bramy przesuwnej, musisz zwrócić uwagę na jej szerokość i ciężar, materiał, z którego wykonana jest listwa/szyna, po której przesuwa się skrzydło, a także kwestię zasilania. Źle dobrane parametry mogą znacząco skrócić żywotność bramy lub doprowadzić do jej szybkiego zniszczenia. Aby napęd pracował sprawnie, ciężar bramy powinien być mniejszy od maksymalnego obciążenia podawanego przez producenta. W bramach samonośnych wystarczy zapas mocy na poziomie 30%. W przypadku bram jeżdżących po szynie zapas powinien wynosić 50%. Jeśli wybierasz siłownik do bramy przesuwnej, która ma być zamontowana na osiedlu, zwróć uwagę na liczbę pilotów, które mogą być sparowane z bramą. Ważną funkcje jest również możliwość ręcznego otwierania bramy w przypadku problemów z zasilaniem i zabezpieczenie przed przypadkowym zamknięciem.
Dobry siłownik do bramy, czyli jaki?
Dobry siłownik to siłownik spełniający twoje potrzeby. Napędy różnią się od siebie w zakresie oferowanych funkcji. Możesz wybierać spośród siłowników hydraulicznych, elektrycznych, samohamownych, z blokadą otwarcia i zamknięcia, mechanizmem odblokowania awaryjnego lub enkoderem magnetycznym. Sięgaj po siłownik sprawdzonych producentów, by nie mieć żadnych wątpliwości odnośnie do jakości. Części mechaniczne powinny być wykonane ze stali o wysokiej klasie, którą cechuje bardzo duża odporność na warunki atmosferyczne.