OGRÓD I BALKON

Odwodnienie liniowe – co to jest?

• Zakładki: 6


Odwodnienie liniowe na płaskim terenie wokół domu to system korytek zasłoniętych wytrzymałymi kratkami. Pozwala on na sprawne odprowadzenie deszczówki do kanalizacji lub różnych zbiorników. Co warto wiedzieć o odwodnieniu liniowym?

Odwodnienie liniowe – po co się je buduje?

Podstawowym zadaniem odwodnienia liniowego jest odprowadzanie nadmiaru wody deszczowej i z roztopów. Dzięki temu w razie nagłych i intensywnych opadów deszczówka nie zaleje garażu ani piwnicy, a stojąca woda nie wsiąknie w ściany i fundamenty.

Odwodnienie liniowe należy budować wszędzie tam, gdzie grunt jest nieprzepuszczalny, przez co uniemożliwia naturalne wchłonięcie wody do gruntu. To m.in. gleba gliniasta, a także płaskie powierzchnie zabudowane np. kostką brukową.

Z czego składa się odwodnienie liniowe?

Aby odwodnienie liniowe należycie odgrywało swoją rolę, ważne są nie tylko jej poszczególne elementy, lecz także sposób ich położenia. Podstawą są rynienki, najlepiej łączące się ze sobą za pomocą wpustów i wypustów albo zatrzasków. Na rynienki zakładana jest kratka, przez którą do środka dostaje się nadmiar deszczówki. Umiejętny montaż rynienki z kratką usprawnia ruch wody. Góra kratki powinna znajdować się około 0,5 cm poniżej poziomu gruntu.

Rynienki tworzą skomplikowany system kanałów odwodnieniowych. Woda płynie kanałami do skrzynki odpływowej, a dalej – np. do kanalizacji. Ważnym elementem odwodnienia liniowego jest też studzienka zbiorcza, która w krótkim czasie może odbierać duże ilości wody. To element, który zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa np. w trakcie oberwania chmury.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PLASTMETIX – producent, hurtownia rur PCV i armatury sanitarnej.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *