BUDOWA I REMONT

Czym odnowić metalowe futryny? Odpowiadają specjaliści z firmy Sid Coating’s

• Zakładki: 8


Metalowe futryny są jednym z najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych, używanych do ozdabiania i wzmacniania drzwi. Są trwałe, łatwe w utrzymaniu i pasują do różnych stylów architektonicznych. Z czasem jednak zaczynają ulegać zużyciu lub uszkodzeniu, prezentując się nieatrakcyjnie. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by przywrócić im ich dawny blask i funkcjonalność. 

Metalowe futryny często narażone są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, przez co tracą pierwotny wygląd i właściwości.  Aby uchronić jej przed korozją, należy je regularnie czyścić i konserwować. Po usunięciu zanieczyszczeń można przystąpić do odnawiania i zabezpieczania. 

Jak wybrać odpowiednią farbę do odnawiania metalowych futryn?

Najprostszym sposobem na odnowienie metalowej futryny jest użycie farby. Oczywiście nie może to być zwykła farba pokojowa, która walkę z siłami natury przegrałaby z kretesem. Sprawdzonym produktem jest farba spirytusowa. Jest to łatwy w aplikacji wodorozcieńczalny preparat, który zawiera rozpuszczalnik zapewniający dobrą przyczepność do metalu. Farba spirytusowa znakomicie zabezpiecza metal przed korozją i może być stosowana również tam, gdzie dokładne oczyszczenie powierzchni jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Przykładem sprawdzonego produktu jest reaktywna farba podkładowa Anvi-Corr na bazie 97-procentowego spirytusu rektyfikowanego, zawierająca folię PVB, zwiększającą ochronę, elastyczność powłoki oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Powłoki Anvi-Corr radzą sobie ze zmianami temperatur. Spirytus jest naturalnym rozpuszczalnikiem, który przyspiesza czas schnięcia, odparowując w 100%. Tego typu farba może być stosowania w zakresie temperaturowym: – 20°C do +40°C.

Jak samodzielnie wykonać konserwację metalowej futryny?

Konserwacja metalowych futryn wymaga stosownego przygotowania i zastosowania odpowiednich narzędzi. Przed rozpoczęciem naprawy należy dokładnie oczyścić powierzchnię futryny z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest usunięcie starych powłok lakierniczych i rdzy, jeśli takowa występuje. W tym celu należy użyć szlifierki lub papieru ściernego o różnych gradacjach. Po usunięciu starej powłoki lakierniczej powierzchnię futryny trzeba dokładnie wygładzić. Kolejnym krokiem jest nakładanie pędzlem, wałkiem lub natryskiem pneumatycznym nowej warstwy farby spirytusowej. Przed malowaniem farbę należy dokładnie wymieszać. Gdy aplikacja ma formę natrysku i następuje w temperaturze ujemnej, farbę dodatkowo należy podgrzać do temperatury 15°C. Wyrób można również rozcieńczyć do 5% wagowych rozcieńczalnikiem ANVI-WS. Po minimum 24 godzinach można przystąpić do nakładania dowolnej farby nawierzchniowej. Farba spirytusowa Anvi-Corr współpracuje z farbami olejnymi, ftalowymi, chlorokauczukowymi, poliwinylowymi, akrylowymi, nitro, masami bitumicznymi i ognioodpornymi.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
58 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *