Gięcie na prasie krawędziowej CNC to efektywna i ekonomiczna metoda obróbki metalu, która pozwala na precyzyjne i szybkie wykonanie elementów o złożonych kształtach, minimalizując ilość odpadów i zużycie materiału. Dzięki prasie krawędziowej CNC możliwe jest gięcie metalu o dowolnym kształcie i rozmiarze. Ten rodzaj obróbki metalu jest szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, budownictwo czy branża lotnicza.
Gięcie blach CNC – na czym polega proces?
Gięcie blach CNC to proces, podczas którego zmiana krzywizny giętego elementu zachodzi w jednej płaszczyźnie. Odbywa się on z wykorzystaniem prasy krawędziowej CNC, która może giąć blachę pod dowolnym kątem, a także zagniatać i karbować ją (dzięki odpowiednim matrycom i stemplom), i przebiega w 3 fazach.
- gięcie sprężyste – do czasu osiągnięcia punktu wyginania blacha wraca do pierwotnego stanu,
- gięcie plastyczne – po przekroczeniu momentu wyginania blacha odkształca się trwale, nie wracając już do pierwotnego kształtu,
- dotłaczanie – etap polegający na dociskaniu blachy, aby nadać jej konkretną, tj. pożądaną, krzywiznę.
Prasa krawędziowa CNC wygina blachę poprzez opuszczenie belki gnącej ze stemplem na blachę ułożoną na matrycy, która jest przymocowana do dolnej belki. Krawędziarka może być również używana do tworzenia elementów o określonych rozmiarach i kształtach.
Jak wybrać odpowiednią maszynę do gięcia CNC?
Aby wybrać odpowiednią prasę krawędziową CNC, trzeba określić rodzaj materiału, jaki będzie gięty, a następnie zdecydować, jakiego rodzaju detal będzie produkowany i jakiego typu będzie miał kształt. Prasa obsługuje szeroką gamę materiałów, w tym miękki mosiądz, stopy aluminium poddane obróbce cieplnej, stal nierdzewną, czarną czy molibden chromowy. Kolejnym ważnym czynnikiem jest określenie maksymalnego rozmiaru detalu oraz grubości materiału, z którego będzie on wykonany. Ostatnim krokiem jest określenie ilość detali, jaka ma być produkowana na godzinę oraz precyzji gięcia, jaka ma zostać osiągnięta.
Artykuł powstał przy współpracy z CHM Polska – https://chmpolska.pl