BUDOWA I REMONT

Jak dobrać blok rozdzielczy?

• Bookmarks: 16


Blok rozdzielczy to element wykorzystywany w średnich oraz dużych rozdzielniach obiektowych, który umożliwia uporządkowanie i rozdzielenie zasilania pomiędzy poszczególne obwody zasilające. Jakie jest jego zastosowanie? W jaki sposób dobrać blok rozdzielczy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Blok rozdzielczy – zastosowanie

Jak wspomniano we wstępie blok rozdzielczy to element instalacji, który pozwala rozdzielić zasilanie pomiędzy różne obwody zasilające. W efekcie możliwe jest wygodne i szybkie podłączenie grubszych i cieńszych żył, czego przykładem może być podłączenie przewodu zasilającego o przekroju 25 mm², a następnie rozdzielenie zasilania na przewody odpływające o mniejszym przekroju, np. 6 mm². W efekcie można zrezygnować z zastosowania tulejek kablowych, które służą do łączenia przewodów o różnych przekrojach. Co więcej, dzięki wykorzystaniu bloku rozdzielczego możliwe jest połączenie przewodów różnych typów, np. DY (drut) oraz (LGY) linka. W tym miejscu warto podkreślić, że tego typu rozwiązania stosuje się zazwyczaj w bardziej zaawansowanych rozdzielniach obiektowych, kiedy to zachodzi koniecnzość zasilenia każdego rzędu aparatury, czy wyłącznika różnicowoprądowego poprzez odrębny mostek zasilający.

W jaki sposób dobrać blok rozdzielczy?

Decydując się na zastosowanie bloku rozdzielczego warto wiedzieć, że musi być on odpowiednio dobrany do danej instalacji. Najważniejsze kwestie, które warto wziąć w tym przypadku pod uwagę to:

– wielkość prądu znamionowego, która jest wyrażana w amperach;

– materiał żył przewodzących, co decyduje o konieczności podłączenia również kabli aluminiowych;

– przekrój (grubość) podłączanych przewodów, ponieważ każdy producent osprzętu elektrycznego podaje średnice bądź maksymalne przekroje zacisków na każdym biegunie;

– ilość rozgałęzianych biegów, co wynika z faktu, że w sprzedaży dostępne są bloki 1-, 2- oraz 4-biegunowe;

– liczba odgałęzień (wejść oraz wyjść) z każdego bieguna, ponieważ w przypadku popularnych bloków dostępne jest z reguły 7, 11 bądź 15 zacisków (jeden główny wykorzystywany jest jako wejście, a pozostałe pełnią rolę wyjścia);

– kolorystyka obudowy, co wynika z faktu, że do biegunów fazowych wykorzystuje się szare bloki, do neutralnych niebieskie, a do ochronnych w kolorze żółto-zielonym.

Podsumowując należy stwierdzić, że blok rozdzielczy to istotny element rozbudowanych instalacji. Szukając tego typu rozwiązań oraz innego osprzętu elektrycznego warto zapoznać się z ofertą firmy Solar, przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.

Fot. Shutterstock

comments icon0 comments
0 notes
88 views
bookmark icon

Write a comment...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *