BUDOWA I REMONT

Na co zwrócić uwagę, wybierając zgrzewarkę do rur? Podpowiadają specjaliści z firmy XL-NARZEDZIA.PL

• Zakładki: 14


Jeśli zdecydowałeś się na instalację z tworzywa sztucznego, będziesz potrzebować odpowiedniego sprzętu, by połączyć poszczególne elementy. Przed podjęciem decyzji o zakupie zgrzewarki do rur należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rodzaj materiału, grubość ścianek rury oraz rodzaj połączenia. Ponadto należy upewnić się, że zgrzewarka ma odpowiednie funkcje i spełnia normy bezpieczeństwa.

Istnieją 2 sposoby łączenia rur wykonanych z tworzywa sztucznego. Możesz użyć kleju lub wspomnianej zgrzewarki. Drugi sposób zapewnia lepszy, czyli trwalszy efekt, pozwalając na bezawaryjne działanie instalacji.  Zgrzewarka do rur jest prosta w obsłudze. Urządzenie pod wpływem wysokiej temperatury tworzy bardzo wytrzymałe połączenie. Roztopione fragmenty rur typu PP, PE, bądź PEX podczas zastygania trwale łączą się ze sobą, tworząc odporną na przerwanie spoinę.

Jak wybrać odpowiednią zgrzewarkę do rur? 

Wybór odpowiedniej zgrzewarki do rur może być trudnym zadaniem, gdyż tego typu sprzęt występuje w różnych rozmiarach i kształtach, różniąc się również sposobem działania. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wybrać model, który najlepiej je spełni. Istnieją trzy główne rodzaje zgrzewarek do rur: elektryczne, gazowe i akumulatorowe. Zgrzewarki elektryczne są najbardziej popularne i szeroko stosowane w przemyśle. Są one łatwe w użyciu i mają dużą moc, co pozwala na szybkie i skuteczne łączenie rur. Zgrzewarki gazowe są bardziej mobilne niż ich odpowiedniki elektryczne, ale mają mniejszy zakres temperatur i mocy. Zgrzewarki akumulatorowe są idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących na terenach trudno dostępnych lub bezludnych, ponieważ nie potrzebują one źródła energii elektrycznej ani gazu do działania. 

Jak wybrać zgrzewarkę do rur z tworzywa sztucznego?

Wybierając zgrzewarkę do rur, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, jaki chcemy stopić.  

  • zgrzewarka do rur PP – powinna rozgrzewać się do 100°C, gdyż właśnie taki jest próg odporności tego materiału. Ten typ rur stosuje się do tworzenia instalacji sanitarnych i grzewczych. 
  • zgrzewarka do rur PEX – aby stopić polietylen sieciowany, zwany PEX, potrzebujemy zgrzewarkę, która pracuje powyżej 130°C. Rury PEX stworzone są z 2 warstw polietylenu wykonanego techniką sieciowaną, który przełożony jest warstwą aluminium. Mogą być stosowane do dostarczenia gorącej wody oraz tworzenia instalacji grzewczych.
  • zgrzewarka do rur PE – polietylen topi się już w 60°C. Zgrzewarka do rur PE sprawdza się przy tworzeniu instalacji wodnych, cieplnych, kanalizacyjnych lub gazowych.

Kupując zgrzewarkę do rur z tworzywa sztucznego, trzeba zwrócić uwagę na moc urządzenia. Zakres 800-1000 W pozwala na pracę przy większości materiałów. Zgrzewarka o takiej mocy uważana jest za uniwersalną. Im większa moc sprzętu, tym szybsze jego nagrzewanie i tym samym krótszy czas wykonania zadania. Trzeba również zwrócić uwagę na możliwość regulacji temperatury w zależności od zgrzewanego materiału. Dzięki temu jedno urządzenie będzie mogło być stosowane do rur z różnych typów tworzyw sztucznych. Warto również pomyśleć o zakupie sprzętu z kilkoma matrycami, zwanych adapterami, by móc łączyć elementy o różnej średnicy. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
90 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *