BUDOWA I REMONT

Napędy do bram garażowych – podstawowe informacje

• Zakładki: 13


Każdy, kto już zamontował w swoim garażu automatyczny napęd do bram garażowych, wie, jak ogromna to wygoda. Montaż napędu do otwierania bramy garażu gwarantuje też wyższy poziom bezpieczeństwa znajdującego się w środku samochodu i sprzętów. Ale najpierw trzeba taki napęd wybrać, kupić i odpowiednio zamontować. Sprawdź, co musisz wiedzieć o napędach do bram garażowych, zanim zdecydujesz się na zakup automatyki.

Jak jest zbudowany napęd do bramy garażowej?

Napędy do bram garażowych składają się z siłownika, które wprawiają bramę w ruch, i centrali sterującej, która kontroluje pracę napędu. Siłownik jest przymocowany do skrzydła i ma za zadanie ciągnąć je lub popychać przy otwieraniu i zamykaniu bramy. Ramię połączone jest z wózkiem, który porusza się po szynie jezdnej. Pracą siłownika steruje moduł sterujący, czyli centrala.

Jaki napęd do Twojej bramy?

Aby dobrze dobrać napęd do bramy garażowej, należy sprawdzić rozmiar i wagę skrzydła oraz typ bramy. Nie może być ono za ciężkie, aby napęd był w stanie je udźwignąć. Siła napędu musi być precyzyjnie dopasowana do ciężaru i wielkości skrzydła – dla małej i średniej bramy może wystarczyć siłownik o mocy 300-700 N, a w przypadku większych bram lepszym rozwiązaniem może być siłownik o mocy 1000-1200 N. Producenci podkreślają, że lepiej wybrać siłownik z zapasem mocy. W ten sposób zmniejszysz ryzyko przeciążenia, a więc i awarii napędu. Koniecznie sprawdź też, czy na suficie masz miejsce na montaż takiego napędu.

Inne parametry napędów do bram garażowych

Co jeszcze musisz sprawdzić?

  • Pobór mocy i napięcie zasilania – przy obecnych cenach prądu warto sprawdzić, ile Watów pobiera brama, również w trybie czuwania. Z kolei napięcie zasilania bramy garażowej to zazwyczaj 12 V.
  • Prędkość otwierania bramy – prędkość pracy napędu do bramy garażowej określa się w centymetrach na minutę. Standardowe napędy mają zwykle prędkość ok. 12-15 cm/s pozwalającą na otwarcie skrzydła w ok. 30 sekund, ale na rynku znajdziesz też szybsze napędy o prędkości np. 25 cm/s.
  • Dobowa ilość cykli otwarcia i zamknięcia bramy – w domach jednorodzinnych w zupełności wystarczą napędy z trwałością ok. 20 cykli na dobę, z kolei w firmach i obiektach publicznych lepiej postawić na modele z częstotliwością użytkowania ok. 100 cykli.
  • Temperatura pracy – zwykle to od ok. -20 stopni Celsjusza do ok. 50 stopni.

Sterowanie automatyką do bramy garażowej

Standardowo napędem steruje się za pomocą pilota, najczęściej pracującego na częstotliwości 433,92 MHz lub 868,35 MHz. Dzięki temu unika się zakłóceń i niekontrolowanego otwierania się i zamykania bramy. Inne częstotliwości mogą powodować zakłócenia choćby z powodu podobieństwa do częstotliwości stosowanych w CB radiach.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem automatyki do bram, firmą Beninca Polonia.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *