BUDOWA I REMONT

Nowoczesna instalacja elektryczna – specyfika

• Zakładki: 7


Warto mieć świadomość, że instalacje elektryczne, które były tworzone kilkadziesiąt lat temu nijak mają się do tych, które montuje się obecnie. Różnica tkwi bowiem zarówno z rozmiarze instalacji (nowoczesne są znacznie bardziej rozbudowane), jak i użytych materiałach. Czym dokładnie różnią się stare i nowoczesne instalacje elektryczne? Czym charakteryzują się nowoczesne przewody? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Stara a nowoczesna instalacja elektryczna – różnice

Jak wspomniano we wstępie nowoczesna instalacja elektryczna to zupełnie co innego niż instalacje starego typu. Jest to związanie nie tylko z faktem, że obecnie instalacje są znacznie bardziej rozbudowane, ale również kiedyś stosowano:

– napięcie jednofazowe, które obecnie jest niewystarczające;

– kable z zawartością aluminium, które są tanie, ale niezbyt dobrze przewodzą prąd;

– przewody o niewystarczającej grubości oraz osłonie, co prowadziło do łamania oraz luzowania na łączeniach;

– przewody dwużyłowe, nieposiadające dodatkowej żyły ochronnej;

– korki i uziemienie, jako jedyne zabezpieczenie, które nie chroni jednak przed porażeniem prądem.

Problemem w starych instalacjach jest również mocowanie przewodów elektrycznych, które zmieniło się dzięki rozwojowi technologii. Obecnie wykorzystuje się przewody instalacyjne stałe, które montuje się przy użyciu rozwiązań systemowych.

Czym charakteryzują się nowoczesne przewody elektryczne?

Nowoczesne przewody elektryczne to wysokiej jakości kable, które wytwarzane są z miedzi. Charakteryzuje je przede wszystkim:

– różnorodność żył, dzięki czemu do instalacji podtynkowych dobierane są sztywniejsze kable, wykonane z drutu (D), a do ruchomych odbiorników poleca się instalacje giętkie (L);

– lepsza izolacja, ponieważ nowoczesne kable mają zabezpieczające powłoki wykonane z gumy (G), polietylenu (X) lub polwinitu (Y), które chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i zewnętrznymi;

– różnorodna budowa, ponieważ przewody płaskie, które są uzbrojone lub wyposażone w linkę nośną można precyzyjnie dobrać do wymagań urządzenia;

– różnorodność rodzajów, dzięki czemu w instalacji można zastosować kable akumulatorowe, wtynkowe, wysokiego napięcia, jezdne okrągłe oraz jezdne profilowe;

– różnorodność przekrojów, ponieważ to od właściwie dobranego przekroju przewodu zależy, czy zbudowana sieć będzie wydajna i bezawaryjna.

Podsumowując należy stwierdzić, że nowoczesne instalacje elektryczne to rozwiązania, które muszą podołać wysokim wymaganiom, a co za tym idzie umożliwiać bezawaryjną oraz bezpieczną eksploatację. Chcąc kupić ich elementy warto zapoznać się z ofertą firmy Solar Polska, przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *