Przydomowe oczyszczalnie ścieków stosuje się tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia domu do kanalizacji. Jeśli mieszkasz daleko od miasta albo chcesz wybudować przydomową oczyszczalnię drenażową na działce rekreacyjnej, sprawdź, jak ją zaprojektować i wybudować. Co musisz wiedzieć o oczyszczalniach ścieków z drenażem?
Drenażowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć?
Drenażowe oczyszczalnie ścieków mogą powstawać nawet na małych działkach, a realizacja inwestycji trwa relatywnie krótko. Budowa takich przydomowych oczyszczalni jest mało skomplikowana, a idzie w parze z wydajnością. W skład przydomowych drenażowych oczyszczalni ścieków wchodzą: osadnik gnilny (może składać się z jednej lub większej liczby komór), a także studzienka rozdzielcza i system drenażu.
W osadniku ścieki są wstępnie oczyszczane w warunkach beztlenowych, a następnie przechodzą przez filtr do złoża rozsączającego. Tam w warunkach tlenowych dochodzi do wielu biologicznych i chemicznych procesów oczyszczania ścieków.
Peszel drenarski a drenażowe oczyszczalnie ścieków
Rura drenarska, określana także jako peszel drenarski, to specjalna rura, której używa się w przydomowych systemach odwadniających. Jest często stosowana w odwodnieniach wokół domów z podpiwniczeniem. W ten sposób chroni się fundamenty i ściany przed nasiąknięciem zalegającą wodą, np. opadową. Peszel drenarski jest także powszechnie wykorzystywany w systemach drenażu rozsączającego w przydomowych oczyszczalniach ścieków.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Plastmetix.
Fot. Shutterstock