BUDOWA I REMONT

Praska hydrauliczna ręczna – na co zwrócić uwagę przed zakupem? Wskazówki ekspertów z firmy XL-NARZEDZIA.PL

• Zakładki: 10


Praska hydrauliczna ręczna to niewielkie urządzenie, które jest niezastąpione w pracy elektryków. Pozwala na prawidłowe zaciśnięcie przewodów, eliminując ryzyko przegrzania się elementów pod wpływem działania prądu.  W praktyce oznacza to zwiększenie bezpieczeństwa instalacji. Niezawodne połączenie kablowe sprawia, że śpisz spokojniej, bo ryzyko wystąpienia zwarcia czy też przepalenia się styków zostało zminimalizowane. Na co zwrócić uwagę, wybierając praskę hydrauliczną?

Wszyscy wiemy, że praca z prądem wymaga szczególnego podejścia. Wybierając praskę hydrauliczną do zaciskania końcówek kablowych, musisz zadbać o to, aby sprzęt był najwyższej jakości. W tym celu należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, a także wagę narzędzia, materiał wykonania, długość uchwytów, rozmiar szczęk zaciskających. Nie bez znaczenia jest również renoma producenta i nawet kraj produkcji. W kwestii tego typu sprzętu zdecydowanie nie warto połasić się na pozorne oszczędności wynikające z zakupu sprzętu wyprodukowanego w Chinach. Tak zwane opcje budżetowe sprawdzą się do okazjonalnego użytku. Szukając sprzętu, który jest w pełni bezpieczny i ma szansę posłużyć ci przez długie lata w sposób bezawaryjny, zapewniając pracę w każdych warunkach, warto sięgnąć po praski hydrauliczne wykonane przez polskich producentów. 

Jak działa praska hydrauliczna? 

Wewnątrz cylindrów o różnych średnicach, które połączone są ze sobą plastikową lub stalową rurką, znajdują się ruchome tłoki.  Aby mechanizm mógł zadziałać, cylindry zostały wypełnione olejem lub inną cieczą o takich samych parametrach i gęstości. Ciśnienie działa na płyn roboczy w sposób równomierny na całej jego powierzchni. Gdy mniejszy tłok naciska na ciecz w pewnym punkcie, wówczas ciśnienie przenoszone lub działające na większy tłok gwałtownie wzrasta. Zastosowanie siłownika hydraulicznego sprawia, że zaciskanie dużych końcówek nie wymaga wysiłku.

Praska hydrauliczna ręczna – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Poza wymienionymi wyżej elementami na wybór narzędzia będzie mieć wpływ również rodzaj wykonywanej pracy i materiałów, które będą poddawaniu zaciskaniu. Istnieją różne typy prasek ręcznych, które różnią się konstrukcją, zastosowaniem i dodatkowymi funkcjami. Żeby wybrać dobrze, zwróć uwagę na dopuszczalny przekrój kabla, a także rodzaj naciskającej głowicy – otwartą lub zamkniętą. Praska hydrauliczna z zamkniętą głowicą może być trudniejsza w obsłudze, ze względu na konieczność pracy etapami, więc nie zaleca się jej osobom poszukującym narzędzia do użytku domowego.  Praska z głowicą otwartą jest niezwykle prosta w obsłudze. Wystarczy ją otworzyć, włożyć kabel i zacisnąć poprzez ściśnięcie uchwytów. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór praski są twoje preferencje. Tylko od ciebie zależy, czy narządzie ma zaciskać końcówki na kwadrat, czy tylko na okrąg. Ogólna żywotność praski i działania jej wewnętrznych mechanizmów będzie zależeć od tego, czy w sprzęcie zamontowano zawór upustowy, chroniący urządzenie przed nadmiernym przeciążeniem.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *