Ceniona przez profesjonalistów farba spirytusowa prym wiedzie w przemyśle okrętowym i chemii ciężkiej. To preparat do zadań specjalnych, który znakomicie radzi sobie w naprawdę trudnych warunkach atmosferycznych, zabezpieczając powierzchnie przed rdzą. Ogromną zaletą tej reaktywnej farby pokładowej na bazie 97-procentowego spirytusu rektyfikowanego jest możliwość stosowania bezpośrednio na rdzę. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości dokładnego oczyszczenia powierzchni.
Farba spirytusowa Anvi-Corr od Sid Coating’s zapewnia długotrwałą ochronę powierzchni stalowych. Cechuje ją doskonała przyczepność do podłoża, duża odporność na zmienność temperatur i uszkodzenia mechaniczne oraz naprawdę trudne warunki atmosferyczne. Jako że produkt wchodzi w reakcje z rdzą i stalą, sprawia, że zabezpieczona powierzchnia jest odporna nie tylko na korozję, ale i wszelkie uderzenia. To zasługa folii PVB obecnej w składzie – tej samej, która jest stosowana w przednich szybach samochodowych. Zwiększa ona elastyczność powłoki. Farba nie wchodzi w reakcję z innymi substancjami, więc na pokrytą farbą spirytusową powierzchnię można nakładać praktycznie każdy rodzaj farby – od olejnej i akrylowej, przez poliuretanową, chlorokauczukową, ftalową i epoksydową, na masach bitumicznej i ognioodpornej skończywszy. Reaktywną farbę pokładową można aplikować przy minimalnej temperaturze -20°C i maksymalnej 40°C. W przypadku chęci nanoszenia farby metodą natryskową należy pamiętać, że będzie ona wymagała podgrzania do 15°C, gdy zamierzamy pracować na zewnątrz przy ujemnej temperaturze.
Gdzie można zastosować farbę spirytusową?
Farba spirytusowa sprawdzi się w przypadku wszelkich konstrukcji wykonanych ze stali i żelaza. Można nią gruntować również drewno i materiały drewnopodobne, aluminium, duraluminium i powierzchnie ocynkowane – zarówno w środowisku przemysłowym o średnim narażeniu korozyjnym (klasa C3), jak i miejskim oraz wiejskim. W praktyce oznacza to możliwość malowania statków, zbiorników paliwowych i olejowych, rurociągów, dachów, maszyn rolniczych, przydomowego warsztatu, garażu, ogrodzeń, metalowych elementów architektonicznych i podwozi pojazdów. Zabezpieczana powierzchnia musi być sucha i czysta – wolna od tłuszczu, kurzu itp. Farbę spirytusową przed malowaniem należy dokładnie wymieszać. Można ją nakładać zarówno pędzlem, wałkiem, jak i natryskami pneumatycznym oraz hydrodynamicznym lub też zanurzeniowo. Powłoka podczas wysychania nie może być narażona na działanie wody. Farbę powierzchniową można nałożyć po wyschnięciu powłoki zabezpieczającej przed rdzą, czyli po co najmniej 24 godzinach. Pełne utwardzenie następuje po 3 dobach <o ile była nakładana w temperaturze 20°C (± 2°C) i przy wilgotności względnej powietrza 65 % (±5%) >.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą SiD Coating’s.