BUDOWA I REMONT

Trwałe drzwi wewnętrzne — jakie wykończenie wybrać?

• Zakładki: 396


Wygląd drzwi wewnętrznych, a także ich konstrukcja mają ogromny wpływ na cały wystrój wnętrza. Odpowiedni model drzwi pomoże nam podkreślić charakter pomieszczenia i stworzy tym samym komfortową przestrzeń. Ważnym aspektem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, jest wykończenie drzwi. Mogą one być laminowane, fornirowane lub malowane. Na jaką technikę najlepiej się zdecydować?

Drzwi laminowane

Laminat to syntetyczna okleina na drzwi, której zewnętrzna powłoka składa się z drobnych włókien celulozowych zespojonych ze sobą za pomocą żywicy. Zapewnia jej to wysoką odporność na uderzenia oraz twardość. Wyróżniamy laminaty CPL (cieńsza warstwa) i laminaty HPL (grubsza warstwa). Każdy rodzaj jest pokryty warstwą lakieru zabezpieczającą drzwi przed uderzeniami i zarysowaniami. Drzwi laminowane polecane są przede wszystkim do pokoju dziecięcego ze względu na wspomnianą dużą wytrzymałość. Dobrze sprawdzą się także w łazience, jako że są odporne na wodę. Nie są to drzwi niezniszczalne, ale traktowane z należytą ostrożnością będą dobrze spełniać swoją funkcję.

Drzwi fornirowane

Fornirem nazywamy cienkie płaty naturalnego drewna uzyskane w trakcie obróbki skrawaniem. Grubość forniru może wynosić od 0,1 do 0,5 mm i to od niej zależy wytrzymałość drzwi. Mimo że prezentują się bardzo elegancko, to są mniej wytrzymałe od drzwi laminowanych. Na zewnętrznej warstwie mogą się więc pojawiać zarysowania, które jednak można naprawić. Najlepiej zwrócić się z tym do fachowca, który zna się na tej konkretnej usłudze. Polega ona na zeszlifowaniu starej warstwy forniru i przyklejeniu nowej naturalnej okleiny. Z uwagi na wysokie podobieństwo do drzwi drewnianych spora część osób wybiera skrzydła drzwiowe fornirowane jako element aranżacji sypialni bądź salonu. Cena fornirowanych drzwi jest nieco wyższa od laminatu.

Szukając odpowiednich drzwi, warto zwrócić uwagę na właściwości każdego z dostępnych rodzajów. Nie można też zapomnieć o jakość wykonania i użytych materiałach.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
671 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *