BUDOWA I REMONT

Ekonomicznie elektryzująca ekologia

• Zakładki: 6


Konwencjonalne źródła pozyskiwania energii takie jak paliwa kopalne odchodzą w zapomnienie. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, wśród których można wskazać najpopularniejsze, czyli zmniejszające się zasoby naturalne, ocieplenie klimatu osiągające niebezpieczne dla wielu form życia wartości, rosnące ceny energii elektrycznej, ryzyko występowania blackoutów, spowodowanych niestabilnymi łańcuchami dostaw surowców energetycznych.

Sposobem na zabezpieczenie się przez szkodliwymi w wielu wymiarach skutkami uzależnienia od konwencjonalnych źródeł energii jest zmiana sposobu jej pozyskiwania przez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii elektrycznej, takich jak energia słoneczna. W jaki sposób słońce może nam pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania na prąd? 

Słońce na ratunek ludzkości

Energia słoneczna dzięki nowoczesnej technologii jest skutecznie i efektywnie przekształcana na energię elektryczną. Dzięki wykorzystaniu odnawialnego źródła zaliczana jest ona do zielonej energii — przyjaznej środowisku. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na uzyskanie przez gospodarstwo domowe lub firmę niezależności energetycznej. Nadmiar energii wyprodukowanej w słoneczne dni jest przesyłany do elektrowni, aby w czasie, gdy jej produkcja z instalacji jest niewystarczająca, na przykład nocą można było w korzystnej cenie odkupić tę energię. Jest także sposób na uzyskanie całkowitej niezależności przez zamontowanie magazynu energii. Wówczas nadprodukowana w ciągu dnia energia jest magazynowana bez oddawania jej do sieci i umożliwia korzystanie z własnych zasobów. Daje to duże oszczędności w domowym budżecie, zapobiega także sytuacjom, w którym tracimy dostęp do prądu przez awarie lub planowane wyłączenia konserwatorskie. Instalacje fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj na dachach, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni w celu pozyskania energii. 

Na dachu, na stelażu

Jeśli z różnych przyczyn niemożliwe jest zamontowanie zestawu na dachu, lub jego powierzchnia jest niewystarczająca, wówczas możliwe jest montowanie zestawu na ziemi na specjalnych ramach umożliwiających ustawienie paneli pod kątem zapewniającym optymalne zbieranie promieni słonecznych. Ceny zestawu paneli fotowoltaicznych są różne w zależności od zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Obecnie dzięki dofinansowaniom z proekologicznych programów rządowych i samorządowych możliwe jest uzyskanie dofinansowania, które w znacznym stopniu ułatwia podjęcie decyzji o montażu zestawu paneli fotowoltaicznych.

Zielona energia jest nowoczesnym rozwiązaniem, które daje nam szanse na zbudowanie bezpiecznej przyszłości w oparciu o najnowsze technologie i wiedzę na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa ekologicznego i energetycznego. 

 Artykuł powstał przy współpracy z firmą Elektrownie Słoneczne

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
106 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *