ŁAZIENKA

Grzejnik drabinkowy – co musisz o nim wiedzieć? Podpowiadają eksperci z Sanitbuy

• Zakładki: 14


W nowocześnie zaaranżowanych łazienkach nieestetyczny kaloryfer żeberkowy zastąpił grzejnik drabinkowy. Ze względu na swoją powierzchnię znakomicie sprawdza się w małej przestrzeni, również takiej, gdzie trzeba mierzyć się nietypowym kształtem lub skosami.  Jego kolejnym atutem jest możliwość wykorzystania go do wieszania ręczników lub suszenia tkanin również po sezonie grzewczym. 

Łazienka to dosyć trudna do zaaranżowania przestrzeń, która ze względu na panującą wilgoć, wymaga specjalnego traktowania. W miejscu, w którym bierzemy kąpiel, a ponadto oddajemy się różnym czynnościom pielęgnacyjnym, powinniśmy zadbać o utrzymanie nieco wyższej temperatury – najlepiej o ok. 2 stopnie – niż w pozostałych pomieszczeniach. W końcu nikt nie chce przeziębić się we własnym domu.  Jako że dzieci mają mniejszą odporność niż dorośli, zderzenie rozgrzanego ciepłą kąpielą ciała z chłodem panującym w łazience może zakończyć się co najmniej katarem. Grzejnik drabinkowy pozwala utrzymać temperaturę na pożądanym poziomie. Może być podłączony zarówno do sieci centralnego ogrzewania, jak i sieci elektrycznej. Aby zapewnić sobie komfort termiczny nie tylko zimą, można skorzystać z obu źródeł. 

Jak zbudowany jest grzejnik drabinkowy?

Grzejnik drabinkowy najczęściej składa się z dwóch przewodów pionowych, zwanych kolektorami, które wykonane są z aluminium lub stali.  Odpowiadają one za doprowadzanie i odprowadzanie wody.  Pomiędzy kolektorami zamontowane są poziomo zaokrąglone lub płaskie rury. Odległość pomiędzy tymi rurami może być różna w zależności od modelu grzejnika. Grzejniki drabinkowe łazienkowe swoim kształtem przypominają drabinę i stąd właśnie nazwa. 

Rodzaje grzejników drabinkowych 

  • Grzejnik drabinkowy wodny – podłącza się go do instalacji centralnego ogrzewania tak samo, jak zwykle kaloryfery. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie działa poza sezonem grzewczym, więc nie pozwoli dogrzać łazienki w chłodniejsze wiosenne dni lub też wczesną jesienią. Niektóre modela mają fabrycznie zamontowany zawór termostatyczny, a do innych trzeba go dokupić.
  • Grzejnik drabinkowy wodno-elektryczny – również jest podłączany do centralnego ogrzewania. Zawiera dodatkową grzałkę elektryczną, wbudowaną w jeden z kolektorów, co pozwala na korzystanie z tego typu grzejnika przez cały rok.
  • Grzejnik drabinkowy elektryczny (suszarka) – ma niewielką moc na poziomie od 25 do 210 W, więc nie jest w stanie ogrzać łazienki. Sprawdza się do jej dogrzewania i suszenia garderoby. Cechuje się bardzo prostym montażem. Wystarczy zawiesić go na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego o napięciu 220 V.

Grzejnik drabinkowy – kolory i wzory

Grzejnik drabinkowy występuje w różnych kolorach, wzorach i kształtach – od pionowych i poziomych w wersji klasycznej, przez okrągłe i owalne modele, na grzejnikach o niestandardowych kształtach skończywszy. Pozwala na wprowadzenie elementu kontrastowego lub też dopełniającego aranżację przestrzeni.   Tego typu grzejnik sprawdzi się w każdym stylu wnętrzarskim zarówno w łazienkach w stylu retro, kolonialnym oraz rustykalnym, jak i nowoczesnym, industrialnym i loftowym. Wystarczy odpowiednio dobrać kształt i kolor. Coraz większą popularnością cieszą się powłoki czarne, szare, srebrne i złote.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *