BUDOWA I REMONT

Jakie są koszty wywozu szamba?

• Zakładki: 55


Jak nietrudno się domyślić, zamontowanie na naszej działce szamba bezodpływowego nie jest jednorazowym kosztem. Musimy bowiem zadbać o regularny wywóz nieczystości z naszej posesji, za co oczywiście należy za każdym razem zapłacić. Ile jednak będzie nas to wynosiło?

Kto jest odpowiedzialny za wywóz nieczystości?

Każdy właściciel posesji z bezodpływowym szambem, odpowiedzialny jest za to, aby na bieżąco dbać o wywóz nieczystości. Dzieje się tak ze względu na ilość substancji o negatywnym wpływie na środowisko, które mogą wydostać się z nieszczelnego zbiornika. 

Kwestie prawne

Ze względu na ryzyko wydostania się substancji o negatywnym wpływie na środowisko, wywóz nieczystości jest mocno regulowany prawnie. 

Stare prawo było bardziej tolerancyjne w kwestii użytkowania nieczystości wytwarzanych przez szamba, pozwalając na używanie ich jako nawozu. Obecnie jednak każdy właściciel zbiornika musi mieć ważną umowę z firmą posiadającą uprawnienia do zajmowania się odpompowywaniem nieczystości z szamba bezodpływowego oraz posiadać rachunki za wywóz nieczystości.

Koszty wywozu szamba w 2022

Koszty wywozu szamba zależą od wielkości pojazdu użytego do tego celu oraz kosztów dojazdu. Zazwyczaj koszty wahają się w okolic 150-200 złotych za jednorazowy wywóz, jednak w ostatnich latach można obserwować znaczny wzrost cen, przez co z roku na rok rosną one od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.

W cenę wywozu zazwyczaj wliczony jest koszt za dojazd do 10 km, jednak stawka za kolejne kilometry waha się od 1,5 do 4 złotych za kilometr w przypadku dystansu dłuższego. Najlepiej jest zorientować się w cenie firmy, z którą mamy umowę — każda firma może przedstawić inną cenę, a my unikniemy niepotrzebnego siedzenia nad matematyką. Natomiast firma nie będzie miała problemu przedstawić nam swoich cen.

Artykuł powstał we współpracy z BioEden.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *