BUDOWA I REMONT

Jakie są zalety ocieplenia natryskowego pianą poliuretanową?  Podpowiadają eksperci z firmy POL-PUR

• Zakładki: 360


Piana PUR to bez wątpienia wyjątkowy materiał. Choć w budownictwie znany jest od wielu lat, ostatnimi czasy przeżywa drugą młodość. Ocieplanie natryskowe pianą poliuretanową staje się coraz bardziej popularne ze względu na jakość izolacji, jaką oferuje ta metoda. Bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego i równie niski współczynnik absorpcji wody sprawiają, że piana poliuretanowa wygrywa termoizolacyjne zawody.

Ocieplanie natryskowe pianą poliuretanową to obecnie jeden z najbardziej skutecznych i efektywnych sposobów izolacji budynków. Jest to szybki, łatwy i niedrogi sposób na poprawę wydajności energetycznej budynku. Ocieplanie pianą PUR ma wiele zalet, które czynią je atrakcyjnym rozwiązaniem dla właścicieli domów i przedsiębiorstw. Materiał pozwala na ocieplenie zarówno elewacji i dachu, jak i hydroizolację fundamentów. Wyróżniamy piany otwarto- i zamkniętokomórkowe. Pierwszy rodzaj najczęściej stosowany jest do ocieplania nowych domów lub też domów po termorenowacji.  Z kolei drugi rodzaj znakomicie sprawdza się do ocieplania fundamentów i dachów o płaskiej powierzchni.

Ocieplanie natryskowe pianą poliuretanową – korzyści

Izolacja natryskowa ścian to rozwiązanie wielu zalet. Nie tylko skutecznie chroni przed utratą ciepła, ale również hałasem.  Współczynnik przewodzenia ciepła piany PUR to tylko 0,020 – 0,023 W/(m²·K). Według tego kryterium jest to bezapelacyjny zwycięzca wśród dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych. Izolacja pianą PUR zapewnia ciągłość pokrycia, a co się z tym wiąże brak jakichkolwiek szczelin i spoin na styku materiałów. Zapobiega powstawaniu mostków termicznych oraz tworzy barierę dla wilgoci i pleśni. Materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, większość związków chemicznych oraz wahania temperatur.  Użycie piany poliuretanowej nanoszonej natryskowo zapewnia wręcz błyskawiczne ocieplenie domu, nieosiągalne dla innych materiałów izolacyjnych, które często wiążą się z zatrudnieniem kilkuosobowej ekipy i montażem dodatkowych konstrukcji.

Izolacja natryskowa ścian – jak przebiega?

Specjaliści zajmujący się izolacją natryskową ścian do aplikacji piany PUR używają pistoletów i agregatów. Pod wpływem wysokiego ciśnienia występującego w pistolecie, gdy piana pod płynną postacią zaciągana jest przez pompę do węża, składniki aktywne piany PUR łączą się, sprawiając, że zmienia ona konsystencję. Wyrzucana przez pistolet piana w ciągu kilku sekund zwiększa swoją objętość nawet do 100 razy, tworząc na elewacji lub też innej izolowanej powierzchni jednorodną warstwę o opisanych wyżej właściwościach. Gdy pierwsza warstwa o określonej wcześniej grubości wyschnie, nanoszona jest kolejna. Proces powtarzany jest do momentu osiągnięcia docelowej grubości. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
122 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *