BUDOWA I REMONT

Łączenie rur plastikowych na gwint, zgrzewanie czy skręcanie?

• Zakładki: 13


Rury z tworzyw sztucznych (PE, PP, PP-R i PEX) można łączyć na kilka różnych sposobów. Najczęściej stosuje się metodę łączenia rur na gwint, zgrzewanie, ale też skręcanie oraz zaciskanie. Którą z tych technik wybrać w zależności od zastosowanego tworzywa? 

Łączenie rur PP-R

Rury do wody wykonane z PP-R najczęściej łączy się zgrzewaniem. System zgrzewany PP-R wykorzystuje elementy, takie jak mufa, kolanka i trójniki. Rury polipropylenowe łączy się też na gwint poprzez złączki z wtopionym, wewnętrznym albo zewnętrznym gwintem mosiężnym. Te nowoczesne złączki umożliwiają łączenie z innymi kształtkami PP-R z gwintem albo połączenie z rurami z innego materiału.

Łączenie rur kanalizacyjnych PP

Rury PP można łączyć na wcisk z wykorzystaniem pasty poślizgowej, która zmniejszy tarcie w trakcie łączenia i ochroni uszczelkę. Takie połączenie rur nazywa się też łączeniem kielichowym.

Łączenie rur PEX

Rury PEX z polietylenu wykorzystywane w instalacjach C.O. i wodnych łączy się najczęściej kształtkami zaciskowymi. Łączone zaciskowo kształtki tworzą stałe, nierozłączne połączenie rur. Cały proces odbywa się z wykorzystaniem specjalnych zaciskarek.

Łączenie rur z PE

Rury PE łączy się na kilka sposobów. Najczęściej to zgrzewanie elektrooporowe lub doczołowe albo skręcanie. Zgrzewanie elektrooporowe wykorzystuje kształtki wyposażone w specjalne spirale grzewcze. Ta metoda polega na rozgrzaniu powierzchni rur i kształtek tak, aby materiał stał się plastyczny i po zastygnięciu stworzył stałe połączenie. Rury i systemy zgrzewane do rur znajdziesz u producenta rur – Plastmetix.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
123 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *