SYPIALNIA

Jak urządzić pokój dziecka? Wskazówki i porady

• Zakładki: 70


Urządzenie pokoju swojemu dziecku to prawdziwe wyzwanie. W jaki sposób zaaranżować pomieszczenie tak, by dziecko mogło się w nim jednocześnie bawić, uczyć, a także przyjmować kolegów i koleżanki? O jakich elementach należy pamiętać?

Oświetlenie w dziecięcym pokoju – kilka źródeł światła w jednym pomieszczeniu

Dobre oświetlenie w pokoju dziecka to jeden z Twoich priorytetów. Przede wszystkim zadbaj o światło dzienne, które jest najcenniejsze. Dlatego w oknie powieś delikatną firankę z cienkiego materiału, która przepuści dużo światła w ciągu dnia. W pokoju dziecięcym firanka powinna sięgać do parapetu – te dłuższe mogą zostać zaczepione podczas zabawy. W oknach możesz powiesić gotowe firanki, których wybór w sklepach jest bardzo duży. Jeśli jednak czujesz się na siłach, samodzielnie uszyta lub udekorowana firanka będzie piękną, a zarazem subtelną ozdobą pokoju. Cienkie firanki uzupełnij o grubsze zasłony, które doskonale stłumią światło latarni czy księżyca w pełni. Dzięki temu Twoje dziecko będzie lepiej spało.

Ważne jest także, by w pokoju dziecka było kilka źródeł światła. Jedno, główne, puszczone z sufitu na środek pokoju, powinno mieć regulowane stopnie intensywności. Druga lampka powinna znaleźć się na stoliku lub biurku. Wybierz regulowaną lampę, którą będzie można dostosować do aktualnych potrzeb – na przykład gdy Twoje dziecko będzie wspólnie z kolegą z klasy opracowywać projekt. Trzecia lampka powinna znaleźć się nad łóżkiem dziecka. Po zgaszeniu głównego światła ułatwi ona położenie się do łóżka.

Kolory w dziecięcym pokoiku

Wybierając kolory do pokoju dla dziecka, często decydujemy się na wyraziste kolory, czasami z całej palety barw. Nie jest to jednak najlepsza praktyka. Kolory wywołują negatywny wpływ na organizm człowieka, dlatego ich wybór warto dobrze przemyśleć. Najlepiej sprawdzają się pastelowe kolory, które można ożywić kilkoma dodatkami w intensywniejszych kolorach, podobnych do pasteli. Jeśli więc zdecydujemy się na połączenie bieli z jasnym niebieskim kolorem, dodajmy nasycony błękit za pomocą zasłon, narzut na łóżko, poduszek do siedzenia. Możemy pomalować też jedną ścianę farbą kredową, którą dostaniemy również w niebieskim kolorze.

Urządzając pokój dla dziecka, postaraj się zapewnić jak najwięcej wolnej przestrzeni na środku. Część rzeczy można trzymać nie w stojących na podłodze szafkach, a w półkach zawieszonych na ścianie. Pamiętaj, by wszystkie meble przymocować do ściany, co zabezpieczy przed ich przewróceniem podczas zabawy. Jeśli uda Ci się połączyć estetykę, funkcjonalność z bezpieczeństwem, osiągniesz pełen sukces!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
113 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *